קלפים השלכתיים

סדנאות קלפים השלכתיים

סדנאות קלפים "מקלפים"

מאז שהתוודעתי לראשונה אל הקלפים ההשלכתיים במהלך לימודיי במכון  "רטר" ללימודיNLP  ודמיון מודרך -התאהבתי בכלי המקסים הזה. גיליתי כלי מרתק, שעושה עבודה נפלאה ונוגע בנבכי נפשנו ותודעתנו וגם מחבר בינינו לבין אחרים.

עם הזמן חוויתי ולמדתי לעומק את העבודה עם הקלפים ההשלכתיים ב"מכון נורד", ב- Points  of YOU  אצל ירון ואפרת יוצרי הערכה המופלאה, אצל שוש מעוז אריה יוצרת קלפי הערכים  "על מה ולמה", ואני ממשיכה ללמוד ולהתעמק בנושא עוד ועוד.

מה כל כך מיוחד בכלי הזה?

קלפים השלכתיים, קלפים טיפוליים, קלפי מודעות, קלפי אימון והנחיה – רבים הם השמות לאמצעי הייחודי הזה שמציג עולמות תוכן שונים באמצעות תמונה (ציור או צלום), מילה,  או משפט – ומסייע לעורר אסוציאציות, תחושות ורעיונות חדשים אצל המתבונן.

אני משתמשת בקלפים ההשלכתיים בסדנאות קלפים שאני מנחה ובכל פעם מחדש מרגשת אותי היצירתיות שהקלפים מעלים,  ואיך כל אדם רואה באותה תמונה / מילה משהו אחר לגמרי ומגלה משהו חדש על עצמו ולעצמו.

סדנאות קלפים הם כלי מטאפורי שמשחרר את המתאמן / מטופל מהחשיבה האוטומטית, מההרגלים ומהתשובות המוכנות ומאפשר לו להעלות רעיונות חדשים. ככלי אסוציאטיבי הם מסייעים לצאת מהקיבעון ופותחים אופציות חדשות ומאפשרים גמישות מחשבתית.

"בעל הקלף הוא בעל הידע"

חשוב לציין כי בשונה  מקלפי טארוט, בהם "הקוראת בקלפים" (הן בד"כ נשים..) מתייחסת למה שלדעתה הקלף אומר על המתבונן –  בקלפים השלכתיים הפרשנות היא של המתבונן לגבי עצמו.
התמונה בקלף מחברת את המתבונן לאונה הימנית האינטואיטיבית, רגשית ואסוציאטיבית ומי ששולף את הקלף הוא "בעל הידע" והוא זה שמשליך על הויזואל / המילה / המשפט מעולמו הפנימי.
לקלפים עצמם אין משמעות ספציפית זולת זו שמעניק להם המתבונן, ומכאן יכולתם לסייע בפיתוח תקשורת פנימית ובינאישית בלתי שיפוטית, לצד מיומנויות קשב, הכלה, הבעה ויצירה.
ההתמקדות היא לחלוטין באסוציאציות שהקלף מעלה אצל המתבונן / המתאמן / מטפל  ובמה שהוא אומר על הקלף – או במילים אחרות "מה הקלף מספר לו על"… 

רוצים לנסות?

איזה שם הייתם נותנים לצילום הזה?  אילו אסוציאציות מעלה בכם? מה מזכיר לכם?

אין כאן נכון או לא נכון – ומה שתאמרו הוא נכון לכם.
כעת, עשו ניסוי ושאלו מישהו נוסף איזה שם הוא או היא היה נותן לתמונה הזו. כפי שתגלו הם יעניקו לתמונה שם אחר, כי הרי לכל אחד נקודת מבט שונה .
אפשר לעבוד עם הקלפים באופן "גלוי" כשהם חשופים או באופן "סמוי" כשהתמונה הפוכה, אופציה שמאפשרת להעלות רעיונות מעניינים עוד יותר ונקודות מבט חדשות.
ואגב, השם שיוצרי הערכה נתנו לקלף הזה הוא "הצלחה" כי זו האסוציאציה הפרטית שלהם… זה הכל.

דוגמאות מהשטח

עבודה עם קלפים יוצרת פתיחות ומעודדת את המשתתפים לשוחח מלב ללב, לעיתים באופן שלא חוו אף פעם:
במפגש אימון אישי המתאמן התלבט בנוגע לעתידו המקצועי.
קצת "נשבר" לו מעבודתו השגרתית, אך משום התנאים המצוינים חשש לעזוב. כששאלתי אותי: "מה הגיע הזמן להזמין לחייך?" תשובתו האוטומטית הייתה "עבודה חדשה". מתוך ערכת קלפי POINTS OF YOU, שמאפשרים לקבל רעיונות חדשים, הוא שלף את קלף ה"התמסרות" עם צילום של בטן הריונית.

ברגע הראשון הוא תבלבל מהתמונה הנשית ולא הבין מה הקשר, ואיזו נקודת מבט חדשה מעניק נותן לו הקלף. אח"כ הוא "גילה" שיש עוד אפשריות: שיתמסר לתחביב שיהפוך את חייו לנעימים ועשירים יותר ויקרין גם על עבודתו או שיתמסר יותר להיבטים שהוא כן אוהב בעבודתו.

בסדנה קבוצתית למנהלים בנושא "אחריות אישית ומודלינג" שאלתי "מה היא אחריות אישית
Copy of wwבשבילי". רובם השיבו "לעשות מה שצריך, מעל ומעבר". באמצעות שימוש "סמוי" בקלפים עלו תשובות יצירתיות ומקוריות ואחד המנהלים ששלף את קלף ה"כוחנות" הבין שהחוכמה שלו כמנהל היא להפעיל מנהיגות במקום כוחנות…

בסדנת לגיבוש ושיפור תקשורת בעבודת צוות שהנחיתי, שאלתי "מה הייתם רוצים לשפר בעבודת הצוות". הודות לקלפים עלו תשובות מאוד יצירתיות, כך למשל כשנשלף קלף "תירוצים" אמר אחד המשתתפים שהיה רוצה שיתחילו לקחת אחריות אישית ויפסיקו לתת תירוצים כשלא מסתדרים דברים. ומכאן התפתח דיון מעמיק ופתוח בנושא, שסביר להניח שלא היה עולה בפתיחות כזו אילולא השימוש (הטריגר) בקלפים.

לעשות סדר ולהעשיר יכולות אימון

אני מאד אוהבת את העבודה עם הקלפים ולסייע למתאמנים "לעשות סדר", לקבל החלטות ולנקוט לפעולה. עם קלפים השלכתיים קל להתחבר אל הידע הפנימי ואל "הבטן", לפגוש  את התת המודע, להרחיב את זווית הראיה, ולקבל נקודות מבט חדשות על הדילמות המעסיקות אותו .

היצירתיות והדמיון שהקלפים מעוררים משמשים אנשי מקצוע, פסיכולוגים, מגשרים, מנהלים, מטפלים, יועצים, מאמנים, ומנחי קבוצות ככלי מקצועי להכוונה, ייעוץ, אימון, העצמה, יישוב סכסוכים ועוד רבים אחרים. מאותה סיבה גם אנשים פרטיים משתמשים בקלפים האסוציאטיביים, ככלי משחק והפעלה וכדי ללמוד על עצמם או ליהנות לחוות ולהתגבש באירועים חברתיים.

כמומחית לעבודה עם מגוון סוגי קלפים השלכתיים וכמנחה מוסמכת בשיטת פוינטס אוף יו (POINTS OF YOU), אני מלמדת מאמנים, מטפלים ויועצים, לעבוד עם הקלפים ככלי "עוקף שכל" אסוציאטיבי, שמעשיר את ארגז הכלים הטיפולי ומסייע לגלות את הדרך לשינוי. כמו כן אני משתמשת בקלפים בהנחיית קבוצות, באימונים קבוצתיים הפעלות חווייתיות, סדנאות מקצועיות ובמפגשי אימון אישי ממוקדים.